pátek 16. ledna 2015

Život bez internetu


Uvědomujete si někdy, jak moc ovlivňuje internet naše životy? Kolik hodin denně jste "online"? A co po celou tu dobu děláte? Popřemýšlejte nad tím trošku a odpovězte sami sobě. Copak je to opravdu tak důležité?

No jasně, já stejně tímto článkem nic nezměním, stejně jsem naprosto stejná jako vy ostatní, ale chci se jen podělit o svou zkušenost - byla jsem nějaký ten měsíc bez internetu a rozhodla se, že napíšu článek o tom, jak jsem se cítila. Jde mi jen o zamyšlení se nad rostoucím vlivem internetu.


Jistá situace mě dohnala k tomu, že jsem byla dva tři měsíce bez internetu. A teď si to představte. Jste v bytě. Je ráno. Otevřete oči, sáhnete po tabletu. "Je celkem brzy. Tak já se kouknu, kdo mi napsal na Messenger a co je nového na Twitteru." Najednou si uvědomíte, že se podívat nemůžete. No jo! Ale to bude v pohodě. Co celé dopoledne dělat?! Máte v domácnosti notebook, tablet a mobil. Co jako první uděláte, když víte, že ve vašem bytě wifi není? No jasně, stejně si tu wifi zapnete a díváte se, kdo ze sousedů má wifi. Hm, dobrý pokus. "Tak já napíšu na Skype kamarádce." Počkat... Skype... k tomu je potřeba internetu. "Nebo jí pošlu radši esemesku z internetu." Ale vždyť ty nemáš internet, uvědom si to! Najednou vám dojde, že můžete jít ven s kamarádkou. Aha, nemůžete. Ona nemá čas - má přítele, se kterým se poznala na internetu a celé dny si volají přes Skype, jelikož od sebe bydlí stovky kilometrů. A pak vám dojde, že existuje něco jako televize! Wow! Když jste měli internet, přeci jste nechtěli marnit čas něčím tak nepotřebným, jako je televize. A hle, jak je vám tato věc přeplněná filmy najednou dobrá. Do toho kolem sebe začnete vršit knížky, protože v nich lze také přeci nalézt nerealitu.


Další fáze? "Jdu do nákupního centra." "Už zase?" Co kdyby mi někdo na Facebook napsal něco strašně důležitýho?! Víte, co je na blogovém světě ještě horší? Můžete zde potkat kamarády. "Opravdové kamarády." Spřízněné duše, které bohužel bydlí na opačné straně republiky. Celou dobu bez internetu jsem věděla, že naše přátelství je o ničem, jelikož si nemůžeme ani pořádně napsat! Ve stresu jsem seděla v nákupních centrech a všem co nejrychleji odepisovala, na ask.fm odpovídala, četla si tweety, prohlížela snapy a stahovala si videa z YouTube/nové díly mých rozkoukaných seriálů, které jsem si pak celé večery a noci bez připojení pouštěla. Samozřejmě se během stahování několikrát wifi vypnula, jelikož byla přetížená a já v té chvíli v mysli nadávala: "Vždyť ti lidi mají internet doma, copak se na to nemůžou podívat tam? To já mám na to pouze chvíli." Jo, i takhle blbě smýšlí závislý člověk.


Máte pocit, že nežijete. Ach ano, nežijete online. Jste prostě offline. Ani vlastně pořádně nevíte, co se ve světě děje. Sice máte k dispozici televizi a teletext, kde jsou ty nejpodstatnější novinky, ale vy toužíte po informacích z více zdrojů. Ještě jsou tady noviny, ale k těm jste si důvěru nikdy nevytvořili, ztrácí na prestiži. Zajdete se každý den projít. Jen tak, po okolí. A i když jste začali žít jako normální člověk bez vlivu internetu a poznáváte svůj svět, který jste doteď částečně přehlíželi, napadá vás, jestli vám zrovna v tuto chvíli někdo nepíše. Něco mi to ale dalo. Přemýšlím nad každou minutou, kterou tady strávím a snažím se ji využívat opravdu smysluplně. Taky jsem zjistila, že spoustu aplikací ani používat nemusím, že v nich nevidím smysl, že se bez nich obejdu. Do společnosti kromě fotoaparátu žádná technická zařízení nenosím, není potřeba. Mám je doma.


Přiznejte si to i vy sami, internet nás v dnešní době všechny jistým způsobem ovládá a manipuluje s námi. Vyhýbat se mu úplně nedá, částečně ho potřebujeme. Ať už k účelu studia, vstřebávání nových informací (které můžeme najít jedním kliknutím, to se mi líbí!), či ke ztrácení času komunikací s ostatními přes všemožné sociální sítě. Ale zkuste se někdy zamyslet nad tím, jestli je to, co na internetu děláte, opravdu tolik důležité, a co vám to přináší.

1 komentář:

  1. Upřímně si sama nedokážu představit, co bych bez internetu dělala. Co bych asi celé dny a večery dělala? A co by jsme bez sebe dělaly? :(
    Sorrka holka, nenapadá mě žádný smysluplný komentář :D
    Marky > little-me.blog.cz

    OdpovědětVymazat